Näyttely menestys

Kuvassa: Diadem's  Dancing Queen* // S2+Sert

Kuvassa: Diadem’s Dancing Queen* // S2+Sert

Näyttely lyhyesti ominsanoin:
Näyttelyt ovat sosiaallinen tapahtuma ja monille harrastajille ehkä vuosien tärkein tapahtuma. Siellä kun tapaa monia harrastaja ystäviä joidenka kanssa jakaa kuulumisia ja tietysti puhuminen hamstereista. Hamsterinäyttelyissä on mm. Ulkomuotoluokka, Lemmikkiluokka ja lastenlemmikkiluokka. Ulkomuotoluokka on ehkä enemmän se kasvattajien luokka, sillä kasvattajat lähtevät sinne viemään omia kasvattejaan näytille koulutuksen saanneille ulkomuototuomareille. Pelkästään palkintojen perässä kasvattajat eivät ole vaan haluavat lausunnon jalostuseläimistään ja mitenkä standardin määritettyjen ehtojenmukaisesti heidän eläimensä kuuluu; rakenne, tyyppi ja ennenkaikkiaa väri ja turkinmuunnos.ja ne jotka täyttävät kaikista enemmän standardinsa ehdot tuomarin mielestä saavat sertifikaatteja ja niiden saajat yleensä sijottuvatkin. Lemmikkiluokka on kaikkille hamstereille myös hybrideille, kääpiöille ja syyrialaisille on oamt luokkat. Lemmikkiluokassa arvostellaan hamsterin lemmikkimäisyyden piirteitä; käsiteltävyys, luonteenpiirre ja tietysti tämä oleellinen eli yleiskunto. Lastenlemmikkilluolla on aivan samanlainen mutta on vain alle 13-vuotiaille omistajille ja heidän hamstereilleen.


Tulevat näyttelyt 2015:

21.02.2015 Ulkomuoto- ja lemmikkiluokat, Kouvola Tulossa!
26.04.2015 Ulkomuoto- ja lemmikkiluokat, Helsinki (Malmin VPK-talo) Tulossa!
23.05.2015 26v Juhlanäyttely, Lieto (Seuratalo Lujala) (??)
??.08.2015 Ulkomuoto- ja lemmikkiluokat, Tampere / Pirkanmaa (Tutkitaan mahdollisuutta yhteistyöhön toisen yhdistyksen kanssa) (?)
10.10.2015 Ulkomuoto- ja lemmikkiluokat, Jyväskylä Tulossa!
28.11.2015 Grand Gala, Vantaa Tulossa!

 

Menestyneimmät kasvattini:

Lemmikkiluokka:
FIN VLH Diadem’s Super Truper, lk soopeli : 2x PLH 2, PLH 4,
Diadem’s Bianca Bicley: ES2, PLH4, PLH 5,
Diadem’s Jack Sparrow: PLH 1, BIS1
Diadem’s Debbie Dancers: PLH 3
Diadem’s Delila Diamond: PLH 5

Ulkomuotoluokka:

Diadem’s Dancing Queen*: S2x 2, Sert
Diadem’s Black Pearl: PLH 5
Diadem’s Syrena*: S1+Sert, BIS 4
Diadem’s Tia Dalma*: Sert

Diadem’s On Stranger Tides** S4, S2, Sert x2


 

Näyttely manestys:
Hamstereittemme näyttely tuloksia ja menestyksiä vuosien mittaan

Grand Gala, Vantaa, 22.11.2014 (SHY)
Tuomari: Ulkommuoto: (lk) Päivi Virtanen (pk) Ann-Charlotte Ling, Lemmikki (urokset) Marjut Kaakinen (naaraat) Janika Skofelt

Ulkomuotoluokka:
– Et My Dust: H
– Diadem’s Dark Shadows: Hylätty! -> Knikki!
– Save Your Kisses For Me: EH-, TS, KuMa
– Rock ‘n’ Roll Kid: MH
– Fiore FIammetta**: H PV
– Diadem’s Delila Diamond: H
– Diadem’s Black Pearl: MH
– Wonderland’s Ofélia One Heartbeat: H, EP

Lemmikkiluokka:
– Diadem’s Dark Shadows:EH
– Save Your Kisses For Me: EH
– Rock ‘n’ Roll Kid: H, EP
– Fiore Fiammetta**: EH-
– Lovely: EH
– Diadem’s Delila Diamond: ERI-, PLH 5
– Diadem’s Black Pearl: EH
– Wonderland’s Ofélia One Heartbeat: ERI, PLH 2

Hamsterinäyttely, Humppila, 4.10.2014 (SHY)
Tuomari: Ulkomuoto (pk) Ely Vihavainen (lk) Marjut Kaakinen Lemikki (urokset) Satu Karjalainen (naaraat) Saija Kukkohovi
Ulkomuotoluokka:
– Alice in Wonderland: hylätty! -> knikki!
– Save Your Kisses For Me: H
– Diadem’s Delila Diamond: EH, KuMa
– Fiore Fiammetta** EH
– So Shame On Me*: H
– Lovely: Hylätty! -> Knikki.

Lemmikkiluokka:
– Alice in Wonderland: Ei voitu arvostella. Kannustus paölkinto!
– Save Your Kisses For Me: EH
– Diadem’s Delila Diamond: EH
– So Shame On Me* EH, KuMa
– Fiore Fiammetta** ERI-, PLH 5
– Lovely: ERI, PLH, BIS 2

 

SHY:n Juhlanäyttely, Lahti, 17.5.2014
Tuomari: Ulkomuoto: (pk, ei-standardi) Ely Vihavainen (lk) Marjut Kaakinen Ulkomuoto Ulkomuoto cambelli ja ei standardi) Jonna Tikka (Lemmikki kääpiöt) Katriina Hautala (syrkki urokset) Veera Kujansuu (Lemmikki naaraat) Janika Skofelt
Ulkomuotoluokka:
– FIN TVLH Fabian Fancy**: H
– Sleepy Hollow: H, KuMa
– Black Pearl: EH
– Pienoiskaruselli: EH+
– Talvitiikeri*: T
– Samu Sirkka: MH, ES 1, BIS5 -> EJV14
– Pelle Peloton: EH
– Illamarie Ikionnellinen: ? (arvostelu paperi kadonnut)
Lemmikkiluokka:
– FIN TVLH Fabian Fancy**: EH
– Sleepy Hollow: H, KuMa
– Black Pearl: EH
– Jack Sparrow: EH-
– Pienoiskaruselli: EH
– Talvitiikeri*: EH
– Samu Sirkka: EH, KuMa
– Pelle Peloton: –
– Illamaria Ikionnellinen: EH

Hamsterinäyttely, Jyväskylä, 5.4.2014 (SHY)
Tuomari: Ulkomuoto: (pk) Satu Karjalainen (lk) Marjut Kaakinen (syyrialais urokset): Martina Munther (syyrialais naaraat): Veera Kujansuu (cambellit) Satu Evilampi (lemmikki kääpiöt): Merja Nauska

Ulkomuotoluokka:
– Black Pearl: EH-
– Jack Sparrow MH
– Pienoiskaruselli: EH
– Sleepy Hollow: EH-
– FIN VLH Fabian Fancy**: MH
– Talvitiikeri*: MH
– talvitarina: MH

Lemmikkiluokka:
– Black Pearl: H
– Jack Sparrow: ERI, PLH 1, BIS 1
-.Pienoiskaruselli: ERI
– Sleepy Hollow: H
– FIN VLH Fabian Fancy**: H
– Talvitiikeri*: EH+
– Talvitarina: H

Hamsterinäyttely, Littoinen, 22.2.2014 (SHY)
Tuomari: Ulkomuoto: (pk) Päivi Virtanen (lk) Niina Eskelinen Lemmikki: (syyrialais urokset): Marjut Kaakinen (syyrialais naaraat): Saija Kukkohovi (cambellit) Sebastian Mårtensson (SWE) (lemmikki kääpiöt): Janika Skofelt

Ulkomuotoluokka:
– Fiore Fiammetta**: EH+
– FIN VLH Fabian Fancy**: H
– Black Pearl: ERI, S5+KuMa (lupaava perusväri)
– Jack Sparrow: H
– Clara Clarmiina: H+
– Talvitiikeri: EH+, S3+Sert
– Talvitarina: H+

Lemmikkiluokka:
– Fiore Fiammetta**: H+
– FIN VLH Fabian Fancy**: ERI, PLH4 -> FIN TVLH
– Black Pearl: H
– Jack Sparrow: ERI, KuMa (kokonaisuus)
– Clara Clarmiina: MH
– Talvitiikeri: H, kannustus palkinto
– Talvitarina: H

Grand Gala, Vantaa, 7.12.2013 (SHY)
Tuomari: Ulkomuoto (pk): Marjut Kaakinen (lk): Ely Vihavainen Lemmikki: (syyrialais urokset): Veera Kujansuu (syyrialais naaraat): Eve Immonen

Ulkomuotoluokka:
– Fiore Fiammetta*: EH, S4+Sert
– So Shame On Me*: MH
– FIN VLH Fabian Fancy*: EH, S3+Sert
– Poika Jota Rakastan: H

Lemmikkiluokka:
– Fiora Fiammetta*: ERI, PLH 2
– So Shame On Me*: H+
– FIN VLH Fabian Fancy*: ERI-, PLH 2
– Outlaws of Love: MH
– Dramatic Descartes: H+, KuMa
– Alexandrian Senilix: ERI
– Poika Jota Rakastan: H

Hamsterinäyttely, Lahti. 27.10.2013 (SHY)
Tuomari:
Ulomuoto (pk): Tuija Johansson (lk): Päivi Virtanen (tv): Saija Kukkohovi Lemmikki: (syyrialais urokset): Marjut Kaakinen (syyrialais naaraat): Janika Skofelt
Ulkomuotoluokka:
– Fiore Fiammetta: ERI, S3+Sert, PN
– So Shame On Me: ERI, S2+Sert
– Benjamin Beswlick: H+
– Fabian Fancy*: EH, KuMa
– Dramatic Descartes: H+

Lemmikkiluokka:
– Fiore Fiammetta: EH++
– Wonderlan’s Ofélia One Heartbeat: EH
– So Shame On Me: ERI, KuMa
– Poika Jota Rakastan: H
– Benjamin Beswlck: ?
– Fabian Fancy*: ERI, PLH 3 –> FIN VLH
– Dramatic Descartes: EH
– Alexandrian Senilix: EH, PV

KSKJJH Ulkomuoto- ja Lemmikkiluokka näyttely, Lappeenranta. 24.82013
Tuomari: Ulkomuoto: Marjut Kaakkinen (syyrialaiset) & Saija Kukkohovi (kääpiöt) Lemmikki: Eve Immonen (syyrialaiset) & Saana Kankare (kääpiöt)

Ulkomuotoluokka:
– Barbara Barbour: H
– Dramatic Descartes: H
– Regalis Sojourn: MH
– Wonderland’s Ofélia One Heartbeat: H
– Benjamin Beswick: H
– Fabian Fancy: EH, S2 + Serti
– Poika Jota Rakastan: H
– Adriel Aamunpaiste: H
– Dancing Queen*: MH
Lemmikkiluokka:
– Barbara Barbour: MH
– Dramatic Descartes: H++
– Regalis Sojourn: EH-
– So Shame On Me: H+
– Wonderland’s Ofélia One Heartbeat: H
– Benjamin Beswick: EH-
– Fabian Fancy: H+, KuMa
– Poika Jota Rakastan: EH
– Adriel Aamunpaiste: H+
– Dancing Queen*: H
– Sophie Sokeritoukka: H+
– Alexandrian Senilix: ERI, PLH 2

Pinan Juhlanäyttely, Lempäälä. 17.8.2013
Tuomari: Ulkomuoto: Susan Washbrook (UK) Lemmikkiluokka: Saana Kankare (Syyrialaiset, uros) & Saija Kukkohovi (Syyrialaiset, naaraat)
Ulkomuotoluokka:
– Wonderland’s Ofélia One Heartbeat: H
– Picus Kodinihme: ERI-, S1 + Serti, BIS 6
– Dancing Queen*: EH-
– Benjamin Beswick: EH
– Poika Jota Rakastan: EH-
Lemmikkiluokka:
– Wonderland’s Ofélia One Heartbeat: H
– Dancing Queen*: H+
– Benjamin Beswick: EH, KuMa
– Fabian Fancy: ERI-, PLH 3
– Dramatic Descartes: ERI-, PLH 4
– Poika Jota Rakastan: EH++, KuMa

SHY:n Juhlanäyttely, Vantaa. 12.5.2013
Tuomari: (lk ulkkis syrkit) Mark Kalberg (HOL) (pk ulkkis syrkit) Anneke Vermeulen (HOL) (lemmikki urokset) Saija Kukkohovi (lemmikki naaraat) Marjut Kaakkinen
Ulkomuotoluokka:
– Dancing Queen ERI, S2 + Serti
– Fabian Fancy EH
– Alexandrian Senilix EH+
– Dramatic Descartes
– Adriel Aamunpaiste EH-
Lemmikkiluokka:
– Dancing Queen H
– Fabian Fancy EH, PLH 3 + PN
– Alexandrian Senilix EH KuMa (käsiteltävyys)
– Dramatic Descartes H
– Adriel Aamunpaiste EH

Hamsterinäyttely, Jyväskylä. 13.4.2013 (SHY)
Tuomari: (lk ulkkis surkit) Satu Karjalainen, (pk ulkkis syrkit) Päivi Virtanen, (lemmikki urokse) Veera Kujansuu & (lemmikki naaraat) Eve Immonen
Ulkomuotoluokka:
– Adriel Aamunpaiste H+
– Picus Black Diamond T
– Dancing Queen EH-, S2
– George Gibson MH-
– Alexandrian Senilix, H+
– Hadriana Hayley T-
– Chocolate Crisp, T-
– Dramatic Descartes H+
Lemmikkiluokka:
– Adriel Aamunpaiste H
– Picus Black Diamond H
– Dancing Queen MH
– George Gibson H
– Alexandrian Senilix, EH+, KuMa
– Hadriana Hayley H-
– Chocolate Crisp EH-
– Dramatic Descartes ERI, PLH 4, PN, KuMa

Maalisrieha, Pet-Hamsterinäyttely, Lappeenranta. 17.3.2013 (KSKJH)
Tuomari: Tiia Laari
– Adriel Aamunpaiste EH-, EP (?)
– Alexandrian Senilix, EH+, PET1
– Picus Black Diamond, H++
– Chocolate Crisp, EH-, kuma
– Dancing Queen, EH, EP (muhku)
– Dramatic Descartes, H-

Hamsterinäyttely, Tampere. 23.2.2013 (SHY)
Tuomari: (lk ulkkis syrkit) Päivi Virtanen (pk ulkkis syrkis) Niina Eskelinen (Lemmikki syrki urokset) Niina Hämäläinen (Lemmikki syrkki naaraat) Marjut Kaakinen
Ulkomuotoluokka:
– Chocolate Crisp, T
– Alexandrian Senilix, H, Kuma & Tuomarin suosikki
– Sophie Sokeritoukka, H-
– Picus Black Diamond, T
– Better Halves, H
Lemmikkiluokka:
– Chocolate Crisp, EH
– Alexandrian Senilix, ERI-, kuma
– Sophie Sokerittoukka, H
– Picus Black Diamond, EH
– Better Halves, H

Pikkujoulu Pet-Hamsterinäyttely, Lappeenranta. 25.11.2012 (KSKJH)
Tuomari: Tiia Laari
– Picus Black Diamond, EH, Pet 1
– Chocolate Crisp, EH, Paras nuori, KuMa ( sijoilta pudonnut & käsiteltävyys)
– Sophie Sokeritoukka, EH, Pet 5
– Run To You*, EH+, Pet 2, Paras veteraani

Grand Gaala Hamsterinäyttely, Hyvinkää. 24.11.2012 (SHY)
Tuomari: (lk ulkkis syrkit) Marjut Kaakinen, (pk ulkkis syrkit) Satu Evilampi, (lemmikki syrkki naaraat) Veera Kujansuu, (lemmikki syrkki urokset) Eve Immonen
Ulkomuotoluokka:
– Sophie Sokeritoukka, H
– Chocolate Crisp, MH
– Better Halves, H
– Hadriana Hayley, EH
– Dancing Queen, MH
– George Gipson, MH
– Alexandrian Senilix, EH+, KuMa, (väristä)
– Picus Black Diamond, H
– Flora Francine, MH

Lemmikkiluokka:
– Sophie Sokeritoukka, H+
– Chocolate Crisp, EH-
– Better Halves, H
– Hadriana Hayley, H
– Dancing Queen, H
– George Gibson, H++
– Alexandrian Senilix, ERI- KuMa (?)
– Picus Black Diamond, EH
– Flora Francine, H+
– Run To You*, EH
– Love Me Tender, H+

Hamsterinäyttlely, Littoinen, 27.10.2012 (SHY)
Tuomari: Marjut Kaakinen (pk ulkomuoto syrkit), Satu Evilampi (lk ulkomuoto syrkit) & Veera Kujansuu (lemmikki syrkki urokset) ja Satu Karjalainen (lemmikki syrkki naaraat)
Ulkomuotoluokka:
– Alexandrian Senilix,EH, Kuma (kokonaisuudesta)
– Picus Black Diamond, H
– Dancing Queen, H
– Fernando, H
– Sophie Sokeritoukka, H
– Hadriana Hayley, MH
Lemmikkiluokka:
– Alexandrian Senilix, EH
– Picus Black Diamond, H+,KuMa (turkista)
– Dancing Queen, H+, KuMa (turkista)
– Fernando, H
– Sophie Sokeritoukka EH-
– Hadriana Hayley, H, EP (ihana mörri)

SHY:n 23-vuotis juhlanäyttely, Lahti 26.5.2012
Tuomari: Satu Karjalainen (lemmikki kääpiöt), Saija Kukkohovi (ulkomuoto Talvikko) Marjut Kaakinen (Lemmikki syrkki urokset) Päivi Virtanen ( pk ulkomuoto syrkit)
Ulkomuuotoluokka:
– Run To You*: H+
– Love Me Tender: EH, Tuomarin suosikki, kuma
– You Found Me: T
Lemmikkiluokka:
– Run To You*: H-
– Love Me Tender: EH+, PLH 5
– You Found Me: H

Hamsterinäyttely, Jyväskylä 14.4.2012 (SHY)
Tuomari: Satu Karjalainen (ulkomuoto syrkit), Petri Pyysilta (ulkomuoto talvikot) & Saana Kankare (lemmikki urokset), Eve Immonen (lemmikki naaraat), Janika Skofelt (lemmikkikääpiöt)
Ulkomuotoluokka:
– Run To You*: EH, KuMa (kokonaisuus)
– Love Me Tender: H
– Flora Francine: H
– You Found Me: T
Lemmikkiluokka:
– Run To You*: EH, EP (älykkö)
– Love Me Tender: EH+
– Flora Francine: H+
– You Found Me: EH

Ikurin-Virelä, Tampere 18.2.2012 (SHY)
Tuomari: Marjut Kaakinen (ulkomuoto syrkit) & Satu Karjalainen (lemmikki urokset), Saija Kukkohovi (lemmikki naaraat), Janika Skofelt (lemmikkikääpiöt)
Ulkomuotoluokka:
– Run To You* hylätty! knikin taakia
– Flora Francine: MH
– Love Me Tender: MH
– Aways On My Mind: MH+
Lemmikkiluokka:
– Run To You*: ERI-, kuma
– Flora Francine: MH
– Love Me Tender: EH
– Alwaays On My Mind: H
– Yoy Found Me: EH

Grand Gala 26.11.2011, Hyvinkää
Tuomari: Lotta Ling SWE (ulkomuoto syrkit), Sebastian Mårtensson SWE (lemmikki talvikot) & Pernilla Rehnqvist SWE (lemmikki urokset), Heidi Harju (lemmikki naaraat), Martina Munther (lemmikkikääpiöt)
Ulkomuotoluokka:
– Run To You: ERI, S5 & Serti
– Love Me Tender: EH
– Dear Heart: H
– You Found Me: MH
Lemmikkiluokka:
– Run To You: ERI
– Love Me Tender: EH
– Dear Heart: MH
– You Found Me: H

Pikkujoulu PetShow 19.11.2011, Lappeenranta
Tuomari: Kaisa Matilainen
– Run To You: ERI-, Pet 1, BIS 2, Paras nuori, kuma
– You Found Me: ERI-, Pet 1, BIS 6, kuma

(SHY) hamsterinäyttely 24.9.11, Lahti
Tuomari: Satu Evilampi (ulkomuoto syrkit), Andrew Bryan (ulkomuoto talvikot) & Kirsi Ruotsalainen (lemmikki naaraat), Saija Kukkohovi (lemmikki urokset), Heidi Harju (lemmikkikääpiöt)
Ulkomuotoluokka:
– Love Me Tender EH-
– Dear Heart H
– Always On My Mind EH
– I Get Along H
– You found me H
Lemmikkiluokka:
– Love Me Tender EH
– Dear Heart H
– Always On My Mind EH, KuMa (käsiteltävyydestä)
– I Get Along H
– You found me H, KuMa (turkista)
– Bautiful Girl H

SHY’n 22-vuotisjuhlanäyttely 28.5.2011, Lempäälä
Tuomari: Päivi Virtanen (ulkomuoto) & Martina Munther (lemmikki urokset), Salla Salonen (lemmikki naaraat)
Ulkomuotoluokka:
-Love Me Tender, EH, S5
-Dear Heart, H
-Always On My Mind, H
-I Get Along, H
Lemmikkiluokka
-Love Me Tender, EH
-Dear Heart, H
-Always On My Mind, H
– I Get Along, EH
-Beautiful Girl, H
-Dancing in the Night, T

Hamsterinäyttely (SHY) 12.2.2011, Hyvinkää
Tuomari: Tuija Johansson (ulkomuoto) & Salla Salonen (avoimet luokat), Niina Toivonen (nuoret, veteraanit)(lemmikki)
Ulkomuotoluokka:
– Dancing in the Night, H
Lemmikkiluokka:
– Dancing in the Night, EH
– Mandarin, EH+, erikkoispalkinto (veteraani)

Hamsterinäyttely (SHY) 29.8.2010 VIP Pet messut, Hyvinkää
Tuomarit: Niina Eskelinen (ulkomuoto) & Saana Kankare ja Martina Munther (nuoret)(lemmikki)
Ulkomuotoluokka:
– Mandarin, H, Paras veteraani
– Beautiful Girl, T
Lemmikkiluokka:
– Mandain, EH-,
– Beautiful Girl, T
– Dancing in the Night, Eri-, KuMa x 2

Hamsterinäyttely (SHY) 1.11.2009 Lemmikkimessu, Vantaa
Tuomari: Tuija Johansson (ulkomuoto) & Niina Toivonen (lemmikki)
Ulkomuotluokka:
– Mandarin, H, L1, KuMa,
– Catching the Butterfly, EH, L1, KuMa,
Lemmikkiluokka:
– Mandarin, EH
– Catching the Butterfly, Eri, PLH 3, KuMa

Pet Show 10.10.2009, Lappeenranta (ekkjy)
Tuomari: Saana Kankare
-Mandarin, H
– Catching the Butterfly, EH

Pet Show 6.6.2009, Lappeenranta (ekkjy)
Tuomari: Jenna Alsio
– Taavi, T
– Catching the Butterfly, H, KuMa
– Mandarin, H

Hamsterinäyttely (SHY) 4.4.09 PetExpo, Helsinki
Tuomari: Paul Sarkhey (ulkomuoto) & Saija Kukkohovi (Lemmikki)
– Lemmikkiluokka: Catching the Butterfly, EH,
– Ulkomuotoluokka: Catching the Butterfly, EH, L1 & KuMa

Pet Show 28.2.2009, Lappeenranta (ekkjy)
Tuomari: Saana Kankare
– Catching the Butterfly, EH, Tuomarin suosikki

Pikkujoulu PetShow 29.11.2008, Lappeenranta (ekkjy)
Tuomari: Kaisa Matilainen
– Catshing the Butterfly, Eri, Pet 1, BIS 2, KuMa
– Taavi, EH, KuMa

Pet Show 20.9.2008, Lappeenranta (ekkjy)
Tuomari: Kirsi Ruotsalainen
– Taavi, H,